Logo

.: Hlavní stránka :: Download sekce :: Weblinks sekce :: Ankety :.


  Opatnet.cz


  Kalendář
<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

  Počitadlo
(od 09.04 2005)


téma Bullet DVI konektory
Vydáno dne 03. 07. 2006 (7043 přečtení)

V poslední době se u grafických karet objevily nové druhy výstupních konektorů a to typu DVI. Pojďme se podívat jaké jsou jednotlivé druhy konektorů DVI a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

U analogových zobrazovacích přístrojů typu CRT monitorů jsme byli zvyklí používat jeden konektor pro přenos obrazového signálu a to tzv. VGA konektor, nebo-li 15-pin Mini D-Sub konektor. Pro zobrazení obrazové informace na analogovém zobrazovacím přístroji je potřeba pouze několik obrazových informací, mezi které hlavně patří informace o červené, modré a zelené obrazové informaci. Dále je důležitá pro správné zobrazení obrazu informace o horizontální frekvenci.Ukázka samice DVI-I konektoru

Co to je DVI?
Takto to platilo u analogových CRT monitorů, které zobrazovaly obraz na podobném systému jako televizní přijímač. Grafická karta však vytvářela vždy digitální informaci o obraze a díky připojení k analogovému zobrazovacímu systému, bylo nutné digitální obrazovou informaci překonvertovat. Nejjednodušší možnost byla toto učinit již v počítači a z něj pak vést pouze analogovou obrazovou informaci do CRT monitoru. S příchodem LCD panelů, které pracují čistě na digitálním systému zobrazení, přišla malá komplikace a to ta, že bylo nutné opět analogovou obrazovou informaci překonvertovat do digitální podoby. U prvních LCD panelů se toto činilo uvnitř LCD panelů a pracovalo se s analogovou informací.
Dvojí konvertování obrazové informace, a to nejdříve z digitální do analogové a po té opět z analogové do digitální, se z hlediska ztráty obrazové informace a vzniku šumů zdálo poněkud nešťastné řešení, proto přišla skupina DDWG (Digital Display Working Group) v roce 1999 v čele se společností Intel s novým řešením a to konektorem DVI (Digital Video Interface).


 
Ukázka redukce z rozhraní DVI-I na VGA

Typy DVI konektorů
S příchodem konektoru DVI v podobě DVI-D a jeho standardizace u nových grafických karet, začal být problém s kompatibilitou těchto grafických karet pro CRT monitory, protože je nebylo možné přes DVI-D připojit. U všech CRT monitorů se i dneska používá klasický VGA konektor v podobě 15-pin Mini D-sub. Proto vznikl nový formát DVI konektorů s označením DVI-I, jenž byl navržen tak, aby na jeho výstupu byla jak analogová obrazová informace, tak digitální. Kromě těchto dvou standardizovaných konektorů (DVI-I a DVI-D) se používá i konektor DVI-A.Ukázka výstupních onektorů u grafické karty (vlevo rozhraní DVI-I, vpravo rozhraní VGA)

VI-D konektor je osazen 3 řadami pinů po osmi (24 pinů) a dávají tzv. pravý digitální video obrazový signál využívající pro připojení k digitálním LCD panelům. Grafické karty osazené pouze tímto konektorem dávají na svém výstupu pouze digitální obrazovou informaci a není možné k ní připojit běžný CRT monitor. Konektor typu DVI-A se používá pro vedení DVI signálu do analogových monitorů zvláště pro ty, u kterých je nutné zabezpečit minimální zkreslení signálu. Připojení přes konektory DVI-A se používá hlavně pro CRT monitory u grafických stanic nebo HDTV. Vedený digitální signál z grafické karty přímo do analogového obrazového přístroje, zabezpečuje menší ztrátu kvality signálu než při vedení analogového signálu.
Konektory DVI-I jsou podobně jako konektory DVI-D osazeny na levé straně 3 řadami pinů po osmi, které nesou digitální informaci o obrazu, ale oproti konektoru DVI-D jsou osazeny ještě pěti piny (29 pinů) na pravé straně, kde je vyvedena analogová informace o obraze. Nové grafické karty bývají osazeny těmito konektory, nebo konektorem DVI-D a vedle konektorem VGA 15-pin Mini D-sub kvůli kompatibilitě použití jak pro analogové, tak digitální zobrazovací systémy. Díky tomu, že grafické rozhraní DVI-I jsou plně kompatibilní s konektory DVI-D, je možné přímo zapojit konektor typu DVI-D do samice konektoru typu DVI-I, ale ne naopak. Většinu analogových zobrazovacích přístrojů využívá k připojení klasického VGA rozhraní 15-pin Mini D-sub, ale přes redukci na konektor DVI-I je možné použít tento zobrazovací přístroj i u grafických karet pouze s výstupem typu DVI-I.Ukázka prodlužovacího kabelu z rozhraní DVI-I na rozhraní VGA

Co se týče délky použitého přívodního kabelu typu DVI od grafické karty k monitoru je podle různých testů vyzkoušeno, že do délky pěti metrů přívodního kabelu se obrazový signál přenáší takřka beze ztrát. Při délce kabelu od 5 metrů do 9 metrů je přenášen dostatečně silný signál bez znatelnějšího rušení. U delších přívodních kabelů než 12 metrů dochází již k citelné zašuměnosti a možnosti rozhození horizontální či vertikální synchronizace.


 

Pin Popis Pin Popis Pin Popis Pin Popis
1 TMDS Data 2- 9 TMDS Data 1- 17 TMDS Data 0- C1 Analog red
2 TMDS Data 2+ 10 TMDS Data 1+ 18 TMDS Data 0+ C2 Analog Green
3 TMDS Data 2 Shield 11 TMDS Data 1 Shield 19 TMDS Data 0 Shield C3 Analog Blue
4 No Connection 12 No Connection 20 No Connection C4 Analog Horyzontal Sync.
5 No Connection 13 No Connection 21 No Connection C5 Analog Ground (analog R, G & B return)
6 DDC Clock 14 +5V Power 22 TMDS Clock Shield
7 DDC Data 15 Ground (for +5V) 23 TMDS Clock+
8 No Connection 16 Hot Plug Detect 24 TMDS Clock -

Popis zapojení jednotlivých pinů u rozhraní DVI-I a DVI-D

Závěr
DVI konektory se tedy stávají novým standardem u nových grafických karet, a proto je nutné před zakoupením, ať již grafické karty nebo zobrazovacího zařízení popřemýšlet nad vzájemnou kompatibilitou, ať již z hlediska hardwarové či z hlediska ztráty obrazové informace a následnému zkreslení. Konektory DVI se v poslední době začínají objevovat i u notebooků, což je dobrá zpráva hlavně pro mobilní uživatele, kteří přechází z jednoho mobilního pracoviště k druhému.[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 8186 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání

  Počasí

On line předpověď počasí
On line předpověď počasí

  Monitory
Jaký monitor používáte u svého PC

CRT 17"
4643 (4643 hl.)
CRT 19"
1788 (1788 hl.)
LCD 17"
1736 (1736 hl.)
LCD 19"
1747 (1747 hl.)
Jiný
1772 (1772 hl.)

Celkem hlasovalo: 11686Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS, layout by x02