![]() |
.: Hlavní stránka :: Download sekce :: Weblinks sekce :: Ankety :. |
|
![]() ![]() Vydáno dne 07. 11. 2005 (6759 přečtení) Co to je vadný pixel monitoru LCD. Je to viditelný bod různých berev, který se vyskytuje někde v ploše viditelného obrazu. Kvalitou displejů se zabývá norma ISO 13406-2. Co obsahuje ISO 13406-2 Norma ISO 13406-2 definuje: - kontrast - jas - barevné podání - stejnoměrnost jasu a barevnosti - rozklad fontu - vadné body - blikání (mihotání) obrazu My se zaměříme na vadné body.
DEFINOVANÁ KVÓTA VADNÝCH PIXELŮ (ISO 13406-2) Jelikož se každý LC displej skládá z minimálně 2,35 milionů subpixelů nebo tranzistorů (15?), není z hlediska výrobních technologií prakticky možné předcházet ztrátám pixelů. Do prodeje mohou být dány použitelné LCD s maximálně deseti vadnými pixely. Norma stanovuje v souvislosti s vadnými pixely třídy. Jsou rozděleny do čtyř tříd, tří typů vadných pixelů a dvou frekvenčních kritérií. Vadné pixely se mohou vyskytnout jako zářivé pixely, černé pixely nebo ztráta subpixelů (nebo blikající pixely). Frekvenční kritéria rozlišují zaprvé počet bílých nebo černých pixelů vyskytujících se v konkrétní oblasti (klastru) a zadruhé ztráty subpixelů nebo blikající pixely vyskytující se v klastru. Čtyři třídy určují maximální povolený počet chyb u každého typu vadných pixelů. LC displeje značky ADI, SONY a EIZO jsou zařazeny do třídy II (viď. přiložena tabulka). To znamená jestliže je počet těchto vadných bodů menší než deset, nevzniká zákazníkovi nárok na výměnu nebo reklamaci LC displeje. V případě většího počtu vadných pixelů kontaktujte servis. Třída vadných pixelů Typ 1 / Typ 2 / Typ 3 I : 0 / 0 / 0 II : Max. 2 / Max. 2 / Max. 5 III : Max. 5 / Max. 15 / Max. 50 IV : Max. 50 / Max. 150 / Max. 500
Typ vadných pixelů 1 osvětlený pixel (bílá barva) Typ vadných pixelů 2 vždy neosvícený (černá barva) Typ vadných pixelů 3 například vadný subpixel ? červený, zelený nebo modrý (buď osvětlený, nebo neosvětlený). Jeden pixel se skládá ze tří subpixelů červené, zelené a modré barvy.
Všichni významní výrobci reklamace podle této normy posuzují. Je potřeba rozlišovat, zda jde o chybu pixelu (stále bílý nebo stále černý bod), nebo subpixelu (chybná je jen jedna ze složek RGB). Dále se rozeznává chyba v tzv. clusteru – bloku 5 × 5 bodů. Údaje uvedené v tabulce platí pro nejrozšířenější kvalitativní třídu II. Třída III dovoluje více vadných bodů, třída I (která se ale vyskytuje minimálně a je patřičně drahá) nedovoluje žádné vadné body. Jak je popsáno ve výše uvedené tabulce.
RozlišeníVadné pixelyVadné subpixelyVadné subpixely v clusteru 1 024 × 768 2 4 2 1 280 × 1 024 3 7 3 1 600 × 1 200 4 10 4 Je v tom docela zmatek, co vyrobce, to jina definice. Nejlepe je sehnat si konkretní definici u obchodnika, kde monitor nakupuji. ( Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 4555 | Přidat komentář | ![]() ![]() |
|