Logo

.: Hlavní stránka :: Download sekce :: Weblinks sekce :: Ankety :.


  Opatnet.cz


  Kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

  Počitadlo
(od 09.04 2005)  

  

  

  

  

  

  


  

  

  

  

  

  

  

téma Bullet Jaký LCD panel vybrat?
Vydáno dne 22. 05. 2005 (8712 přečtení)

Při výběru plochého panelu obecně platí, že každý panel má své silné i slabé stránky. Pochopitelně je také výhodné kupovat panely poslední generace. Zkusme si zájemce o plochý panel rozdělit do několika skupin.

Kancelářská práce

Tady vyhoví prakticky jakýkoliv panel s dobou odezvy rovnou nebo kratší než 25ms. Pomalejší (30, 35ms) panely jsou výprodejové a i při skrolování tabulky v Excelu dokážou obraz nepříjemně mlžit. Prezentace (předvádění klientovi) klade na panely poněkud odlišné požadavky - nutné jsou dobré pozorovací úhly a vysoký kontrast - tady excelují panely PVA a MVA (19 - 20"). Grafici by se měli poohlédnout po panelech S-IPS (může vadit výraznější pixelizace), případně po MVA / PVA. Profesionálové budou vždy požadovat 10-bit gamma korekci, případně možnost kalibrace barev.

Kombinované použití - kancelářské aplikace, občas hry

Zde záleží na prioritách. Poměrně univerzální jsou rychlejší panely PVA a MVA, panely S-IPS mají lepší barvy, ale jsou mírně pomalejší. V obou případech jsou výborné pozorovací úhly a není problém provozovat tyto panely v pootočeném stavu. Univerzální jsou také 16ms "klasické" panely TN. Platí, že čím rychlejší jsou TN panely, tím mají horší podání barev a užší pozorovací úhly.

Domácí použití - hráči

Zde ve většině případů vyhoví TN panely - především 16 a 12ms typy. Náruživí hráči by měli sáhnout po 8ms TN panelech, nebo, což je lepší, zůstat v extremním případě u klasických CRT monitorů. U rychlých panelů ve většině případů horší rendering barev (často 6bitů na barvu RGB) ani malé pozorovací úhly nevadí, zapomeňte však na náročnější editaci fotografií.

Jak od sebe jednotlivé panely odlišíme?

Nikdy nedejte na živé barevné fotografie, které se běžně při posuzování panelů předvádějí - většinou vypadají dobře na všech typech panelů a o kvalitě obrazu vám příliš neřeknou.

Zde Vám nabízíme testovací obrazce (pro zjištění pozorovacích úhlů):

duhabig klinbig telovkabig zelenebig


Stačí nejdříve pohnout hlavou doprava a doleva a zjistíte jak je na tom panel s pozorovacími úhly. Pokud duha při pohybu hlavou výrazně pulzuje (duhové oko mrká) a jednotné barevné plochy (tělová a zelená) mění na krajích panelu odstín a jas (jinak se chová vertikální a jinak horizontální rovina), nebude to s podáním barev a pozorovacímu úhly nijak skvělé - v tomto případě se téměř jistě bude jednat o panel typu TN.

U panelů typu S-IPS při pohledu na tmavé oblasti šedého klínu můžete pozorovat nepatrně namodralý nádech. Pokud místnost zatemníte, uvidíte, že černou barvou mírně prosvítá "zbytkové" světlo. Podání barev a čistota šedého klínu bývá u matric S-IPS velmi dobré.

Panely typu PVA a MVA jsou v zobrazení barev pouze nepatrně horší (změny barev jsou malé). Typickým znakem moderních panelů PVA je vynikající a zcela tmavá černá barva. Panely PVA jsou také vhodné pro "pivot" (natáčení) - vertikální i horizontální rovina je stejná...

Jednoduchý test Response time (doby odezvy)


Zde je response time G

A tady response time Y

Po spuštění souborů vám po obrazovce bude skákat barevný zajíc s vajíčkem. Tento test zvládne většina rychlých TFT panelů (papírově 12-10-8ms) - včetně rychlejších panelů PVA a MVA. Panely, které zde výrazně "mlží", nejsou vhodné ani pro akční hry ani pro rychlé video.

Hlavním problémem jsou však tmavé odstíny - zde je nejlepší si vyzkoušet konkrétní hry či aplikace na které budeme panely chtít používat...

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

( Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 12891 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání


  Monitory
Jaký monitor používáte u svého PC

CRT 17"
4718 (4718 hl.)
CRT 19"
1842 (1842 hl.)
LCD 17"
1789 (1789 hl.)
LCD 19"
1798 (1798 hl.)
Jiný
1826 (1826 hl.)

Celkem hlasovalo: 11973


Shoes

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS, layout by x02